Social Icons

facebook

piątek, 3 stycznia 2014

Witamina K

Podobnie jak witamina B nie jest to jedna witamina, lecz kilka związków o podobnych właściwościach. Najczęściej mówi się o witaminie K1, która syntetyzowana jest przez rośliny i witaminie K2, którą produkują drobnoustroje. Pierwsze informacje o istnieniu takiej witaminy pojawiły się w 1929 roku, a 10 lat później wyodrębniono ją w czystej postaci z liści lucerny. Nazwa tej witaminy pochodzi od nazwiska amerykańskiego hematologa Quick`a, który ją odkrył.
Witamina K zwana jest często przeciwkrwotoczną, bo niezbędna jest do procesu krzepliwości krwi ( wytwarza protrombinę- białko aktywujące się w wątrobie dzięki witaminie K w procesie krzepnięcia krwi).
Witamina K wytwarzana jest przez florę bakteryjną jelita grubego i w zasadzie zdrowi ludzie nie mają z nią problemu, ponieważ nasz organizm wytwarza ją w dostatecznej ilości.
W pokarmach witaminę K znajdziemy we wszystkim co jest zielone, jak również w oleju sojowym, wątrobie, kazeinie, orzechach włoskich, kapuście, szpinaku, ale i w pomidorach.

Maria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz