Social Icons

facebook

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Kilka słów o miodzie


Miód to stężony roztwór cukrów, głównie prostych, jak glukoza i fruktoza. Znajdują się w nim enzymy, kwasy organiczne, sole mineralne, białka, związki azotowe, witaminy, olejki eteryczne, barwniki, pierwiastki: sól, potas, wapń, żelazo, magnez, srebro, bar, chrom, wanad, wolfram i kobalt, molibden. 
Miód należy do pokarmów łatwo przyswajalnych. Cukry proste w nim zawarte są bezpośrednio wchłaniane do krwi. 
Warto pamiętać, że podgrzewanie miodu niszczy ciała czynne, które są w nim zawarte, sprawiając, że wartość miodu jest obniżona do poziomu mieszaniny cukrów prostych. 
Ostatnio wyczytałam, że najlepiej jest jeść miód z pieczywem, ponieważ powinien on pozostawać jak najdłużej w górnych odcinkach przewodu pokarmowego.
 Miód jest lekiem w chorobach serca, oczu, wrzodów żołądka i dwunastnicy, dolegliwościach wątroby skóry. Działa również odtruwająco w przypadkach nadużywania kawy, alkoholu, papierosów.  Regeneruje siły zarówno umysłowe, jak i fizyczne. Dobrze jest podawać miód dzieciom, gdyż wzmaga on u maluchów odporność na choroby. W sezonie jesień/zima bardzo często podaję miód mojej córce ( jedna łyżeczka dziennie). 
Miód przechowujemy w suchych, chłodnych, i ciemnych pomieszczeniach .

Miód również jest stosowany w kosmetyce. Pomaga w nawilżeniu oraz utrzymaniu odpowiedniej wilgotności skóry. Jest idealnym lekarstwem dla spierzchniętych ust, gdyż przyspiesza gojenie się drobnych ranek. Wystarczy rozsmarować trochę miodu na usta. :) Warto wypróbować! Miód można również stosować jako składnik maseczek do twarzy.. ale o tym w kolejnym poście. ;)


Żródło informacji:  Górnicka Jadwiga , Apteka natury, Warszawa 2007


Pozdrawiam Was ciepło w te chłodne dni,
Ania

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz