Social Icons

facebook

środa, 27 listopada 2013

Witamina E - zwana eliksirem młodości


Historia witaminy E zaczyna się od dr Herberta M. Evansa, który w latach dwudziestych ubiegłego wieku wraz ze współpracownikami odkrył w oleju z kiełków pszenicznych substancję, która była niezbędna do normalnego rozmnażania się szczurów. 10 lat później nazwano ją tokoferolem (z greckiego tokos- rodzenie, phero- nosić ). Po wielu latach okazało się, że spośród różnych tokoferoli nazwanych witaminą E najbardziej biologicznie aktywny jest alfa- tokoferol. Doktor Wilfrid E. Shute uważany jest za światowej sławy badacza witaminy E. Źródła podają, że mając osiemdziesiąt lat podobno wyglądał na czterdzieści lub najwyżej pięćdziesiąt.

Witamina E bardzo jest skuteczna w leczeniu chorób serca. Likwiduje też nocne skurcze mięśni.
Co nas jednak szczególnie interesuje, jest skuteczna w leczeniu wielu skórnych dolegliwości, a nawet potrafi im zapobiegać. Wykazując dużo cierpliwości, możemy usunąć ( stosując preparaty z witaminą E ) przebarwienia skóry pojawiające się w starszym wieku oraz te, które powstały w wyniku zbyt dużej ekspozycji na słońce. Witamina E jest jednym z najczęściej spotykanych w kosmetyce antyoksydantem. Chroni też skórę przed utratą wody, co wpływa na większą elastyczność i miękkość naskórka. Dowiedziono, że systematyczne stosowanie kosmetyków z witaminą E poprawia ukrwienie skóry.
Witamina E pomaga w leczeniu grzybicy oraz przyspiesza tworzenie nowej tkanki po zranieniach i oparzeniach.
Uważa się, że zażywanie witaminy E dodaje radości, witalności i chęci do życia. Oczywiście dawkowanie i dzienne zapotrzebowanie na witaminę E należy konsultować z lekarzem. Warto jednak wiedzieć, że najlepiej przyswaja się tę witaminę 30 min do 1 godziny przed posiłkiem, ale nie na czczo- w żołądku musi być trochę tłuszczu, bo w nim właśnie rozpuszcza się witamina E. Należy pamiętać, że obecność żelaza unieczynnia tę witaminę (uwaga na leki z żelazem i pożywienie bogate w żelazo).
Witamina E występuje we wszystkich świeżych liściastych warzywach: liście pokrzywy, mięty, marchwi, nasturcji; w szparagach i brokułach. Możemy ją również znaleźć w kiełkach pszenicy i otrębach.
Nie szkodzi tokoferolom wysoka temperatura, ale niszczy je światło, tlen, promienie UV i chemiczne środki utleniające.


Podsyłam przepis na tonik z pokrzywy. Ja niestety nie mogę go stosować ( trądzik różowaty).

Gotujemy kleik z łyżki siemienia lnianego i szklanki wody. W gorącym kleiku zaparzamy kilka liści świeżej pokrzywy. Kiedy ostygnie przecedzamy przez sito i przechowujemy w lodówce ( maksymalnie do tygodnia). Nadaje się do cery hiperalergicznej, nawilża, odkaża i łagodzi podrażnienia.  
Maria


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz