Social Icons

facebook

czwartek, 19 grudnia 2013

Olej arganowy

Olej ten od niedawna stał się bardzo modny i poszukiwany w naszym kraju. Z artykułów, które przeczytałam na ten temat sadzę, że jego popularność jest w pełni uzasadniona. Nie wiem, czy wszystkim wiadomo, że oprócz stosowania go na skórę i włosy, jest on też bardzo wartościowym środkiem spożywczym poprawiającym wyniki chorych na cukrzycę i osób cierpiących na choroby krążenia.
Jeśli chodzi o skórę to ma on zdolność redukcji wyprysków, blizn po trądziku, zaczerwień. Powstrzymuje tworzenie się rozstępów. Poza tym nawilża skórę i przynosi ulgę, kiedy jest sucha lub spierzchnięta. Stosując go, nasza skóra staje się elastyczna i wygładzają się zmarszczki. Ciekawe jest też i to, że znajduje on zastosowanie jako środek przeciw swędzeniu.
Okazuje się, że olej arganowy ma kapitalne znaczenie dla kobiet w okresie menopauzy i po menopauzie. W tym czasie bowiem spada w organiźmie poziom estrogenu, od którego zależy wygląd naszej skór. Kiedy mamy go za mało skóra staje się wysuszona.
Dzięki kwasowi linolowemu ( występuje w oleju arganowym ), który łatwo wnika przez skórę, poprawia się jej kondycja. Kwas ten pomaga w utrzymaniu odpowiedniej ilości sebum, które powoduje, że skóra jest miękka i sprężysta.
Warto też zaznaczyć, że właśnie zawarte w oleju arganowym polifenole, tokoferole i skwalan czynią go wyjątkowym jeśli chodzi o dobroczynne działanie na skórę. Czytałam, że przeprowadzono doświadczenie polegające na tym, że poproszono 30 kobiet po okresie menopauzy, aby przez kilka tygodni smarowały jedno ramię kilkoma kroplami oleju arganowego, natomiast na drugim nie stosowały żadnych kosmetyków. Po 2 miesiącach u wszystkich kobiet stwierdzono obniżenie się przezskórnej utraty wody i wzrost wody naskórkowej.
Olej arganowy ma również działanie antynowotworowe dzięki zawartym w nim polifenolom.
Kupując olej arganowy szukajcie czystego oleju Argania Spinosa, bo tylko on jest konserwowany witaminą E, a nie syntetycznym alfa- tokoferolem.
Maria

1 komentarz:

  1. MOTTO: KOBIETY W MENOPAUZIE MUSZĄ MIEĆ ENERGIĘ, NAJLEPIEJ Z POŻYWIENIA. *****

    ZDROWIE ORAZ DOBRE SAMOPOCZUCIE POWINNY BYĆ WYNIKIEM JEDZENIA, CZYSTEGO ORAZ ENERGETYCZNEGO POŻYWIENIA:
    Głównie bez toksyn i oczywiście nie powodującego; otyłości czy też cukrzycy typu 2. Zdecydowanie uważam, że konsumowanie różnych produktów spożywczych w oparciu o tabele tzw. INDEKS ŻYWIENIOWY TJ. IŻ PRODUKTU; wystarcza aby menopauzę lub nawet przejściowe osłabienia przechodzić sprawnym żwawym krokiem.

    OdpowiedzUsuń