Social Icons

facebook

poniedziałek, 9 grudnia 2013

Antyoksydanty w produktach spożywczych

Przeczytałam niedawno bardzo ciekawy artykuł na temat antyoksydantów znajdujących się w niektórych warzywach i owocach. Pisałam już o antyoksydantach zawartych w produktach kosmetycznych, ale uważam, że ważne jest też, gdzie można znaleźć ich najwięcej w produktach spożywczych. Warto wiedzieć, że zaopatrując swój organizm w dużą dawkę antyoksydantów, chronimy swoje zdrowe komórki przed uszkodzeniem. A oto lista warzyw i owoców w kolejności co do ilości zawartych w nich antyoksydantów: czerwona fasola, borówki, fasola pinto, jagody, żurawina, karczochy, jeżyny, suszone śliwki, maliny i truskawki. Oczywiście nie jest to pełna lista, ale wybrałam te najważniejsze.
Zwłaszcza różne odmiany fasoli zawierają proantocyjanidyny ( silne flawonoidy), które posiadają ogromne zdolności antyoksydacyjne. Badania dowodzą, że proantocyjanidyny mają zdolność antyoksydacyjną 20 razy większą niż witamina C i 50 razy większą niż witamina E.


Dodam jeszcze, że wśród herbat, przypraw i ziół możemy znaleźć wiele o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Należą do nich cynamon, goździki, ziele angielskie, mięta, oregano, szałwia i rozmaryn. Pamiętajmy o tym w naszej kuchni!!!
Maria


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz