Social Icons

facebook

piątek, 11 października 2013

Wolne rodniki


Wolny rodnik powstaje, gdy jeden elektron odłączy się od cząsteczki tlenu. Wówczas zaczyna on poszukiwać brakującego elektronu, czyniąc spustoszenie w organizmie.
„Kradnąc” elektrony od innych, stabilnych cząsteczek, wolne rodniki zmieniają ich strukturę chemiczną. Potrafią uszkadzać, przebijać i zabijać komórki, przez co łatwiejszy staje się do nich dostęp różnych chorób. Są kancerogenne i powodują stany zapalne. Każda komórka skóry narażona jest w ciągu jednego dnia na około 10 000 ataków wolnych rodników, które zaburzają jej funkcje życiowe i powodują zmiany w jej metabolizmie.
Na ich powstawanie mają wpływ czynniki środowiskowe (zanieczyszczenia, stres, palenie tytoniu, promieniowanie). Intensywność ich wytwarzania przez organizm wzrasta z wiekiem.
Niektóre z wolnych rodników odgrywają pewną rolę w reakcjach enzymatycznych, pomagając zwalczać niektóre bakterie, ale większość jest niestety naszym wrogiem.
Długotrwałe działanie wolnych rodników wywołuje degenerację włókien elastyny i kolagenu, jak również depolimeryzację ( rozkład polimerów na monomery i oligomery pod wpływem wysokiej temperatury bądź czynników hydrolizujących) kwasu hialuronowego. Wszystko to przyspiesza proces starzenia się skóry i pojawiania się zmarszczek.
Wolne rodniki są niebezpieczne tylko wtedy, gdy nie mają pary. Kiedy zwiążą się już z innym wolnym rodnikiem są nieszkodliwe. W tym poszukiwaniu i wiązaniu się w pary pomagają antyoksydanty.
Dr Pauling, wielki noblista, twierdził, że witaminy C i E ( jako silne antyoksydanty) nie tylko walczą z wolnymi rodnikami, ale też nie dopuszczają do ich tworzenia się w organizmie. W ten sposób zabezpieczają nas przed przedwczesnym starzeniem się.

Maria


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz