Social Icons

facebook

poniedziałek, 21 października 2013

Co to są antyoksydanty?

Antyoksydanty ( zwane też przeciwutleniaczami lub antyutleniaczami) są to substancje pochodzenia syntetycznego lub naturalnego, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie utleniaczom (ang. oxidants). Utleniacze natomiast to wolne rodniki, które powodują uszkodzenia białek, tłuszczów i kwasów nukleinowych zdrowych komórek, a także spustoszenie w naszych zasobach tlenowych.
Nasz organizm posiada naturalną broń do walki z wolnymi rodnikami, tzw. fizjologiczne antyoksydanty (np. glutation, dysmutaza nadtlenkowa, katalaza, koenzym Q10). Jednak z czasem stają się one nie wystarczające i dochodzi do zniszczeń komórek organizmu.
Działalność wolnych rodników przyczynia się pośrednio lub bezpośrednio do chorób i ogólnie do starzenia organizmu, w tym również do intensyfikacji procesów starzenia się skóry.
Antyoksydanty zatem, przeciwdziałając wolnym rodnikom, zajmują bardzo ważne miejsce wśród wielu substancji stosowanych przez przemysł kosmetyczny. Mają na celu zapobieganie uszkodzeniom skóry i opóźnianie procesów jej starzenia. Badania naukowe udowodniły skuteczność ich stosowania zewnętrznie na skórę w postaci preparatów kosmetycznych. Najczęściej spotykane w kosmetyce antyoksydanty to: witamina C, witamina E, koenzym Q10, idebenone, kwas ferulowy, kwas liponowy oraz roślinne ekstrakty bogate w polifenole i flawonoidy z soi, zielonej herbaty, pestek winogron, ostropestu plamistego (sylimaryna), owoców cytrusowych, rozmarynu, miłorząbu japońskiego, kory sosny śródziemnomorskiej (pine bark).
Takim doskonałym dodatkiem, który może ograniczyć uszkodzenia wywołane przez UV, które przeniknęło do skóry, są miejscowo stosowane antyoksydanty, np. w formie lekkich serów antyoksydacyjnych aplikowanych codziennie rano pod kremy. O ochronę antyoksydacyjną szczególnie powinny zadbać osoby, które nie stosują filtrów przeciwsłonecznych. Warto więc sera antyoksydacyjne na stałe wprowadzić do codziennego programu pielęgnacji skóry, co w przyszłości zaprocentuje opóźnieniem procesów jej starzenia
Należy przy tym pamiętać, że efektów działania antyoksydantów, podobnie jak i wolnych rodników, nie zaobserwujemy od razu. Skutki działania wolnych rodników kumulują się w skórze przez lata i w wieku dojrzałym ujawniają się w postaci skóry pozbawionej elastyczności, jędrności i wytrzymałości na rozciąganie, w efekcie czego zaczyna ona obwisać oraz naznaczona jest zmarszczkami i głębokimi bruzdami..
Antyoksydanty chronią również sam preparat kosmetyczny przed degradacją spowodowaną czynnikami fizycznymi - światło, podwyższona temperatura, oraz chemicznymi - tlenem z powietrza, wolnymi rodnikami. Tłuszcze roślinne i zwierzęce, które wchodzą w skład kosmetyków, reagują z tlenem już w temperaturze pokojowej - reakcję inicjuje światło oraz śladowe ilości metali ciężkich. Zadaniem antyutleniaczy jest opóźnienie procesu jełczenia (oksydacji) fazy tłuszczowej kosmetyku podczas jego przechowywania i użytkowania. Dlatego pamiętajmy, aby zwłaszcza kremy PRZECHOWYWAĆ W LODÓWCE.

Maria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz