Social Icons

facebook

sobota, 28 lutego 2015

Słońce a telomery

W jednym z sierpniowych artykułów  z 2013, o resweratrolu, opisałam czym są telomery. Dzisiaj chciałabym napisać jak dobroczynny wpływ na długość telomerów ma słońce. W innym zaś artykule, również z tego okresu, napisałam dlaczego nie powinniśmy unikać słońca. Myślę, że ten artykuł też Was o tym przekona.

Od czasu do czasu zaglądam na stronę Dr Al`a Sears`a.  Niedawno, w jednym z jego artykułów przeczytałam jak procesy, zachodzące w naszym ciele pod wpływem słońca, przedłużają żywotność telomerów.

Badania dowiodły, że promienie ultrafioletowe przyczyniają się do  wytwarzanie tlenku azotu, ale Dr Al Sears zauważa jeszcze, iż tlenek azotu aktywuje działanie telomerazy, czyli enzymu odbudowujacego telomery. Tlenek azotu produkowany jest w sposób naturalny przez ścianki naczyń krwionośnych dzięki czemu krew może przez nie swobodnie przepływać.

Ponadto witamina D powstała w wyniku działania promieni słonecznych też przyczynia się do wytwarzania telomerazy. Także melanina powstała pod wpływem działania słońca to kolejny czynnik wpływający na długość telomerów. Wreszcie, w badaniach potwierdzono, że promienie słoneczne stymulują działanie melatoniny, a ta pobudza wytwarzanie telomerazy .

Wynika z tego, że  słońce jest naszym dobrodziejstwem, a nie wrogiem.

Maria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz