Social Icons

facebook

sobota, 28 lutego 2015

Dlaczego lukrecja łagodzi stany zapalne skóry

Kilka miesięcy temu pisałam o naparze z lukrecji, który stosowany jako tonik bardzo łagodzi podrażnioną i zaczerwienioną cerę. Ponieważ, jak już kilkakrotnie wspominałam, dopada mnie od czasu do czasu trądzik różowaty, szukam wciąż skutecznych sposobów na walkę z tą przypadłością. Od kilkunastu miesięcy robię krem, którego jednym z podstawowych składników jest lukrecja. Postanowiłam zaczerpnąć trochę więcej informacji na temat właściwości tej rośliny. Nie będę wchodzić w trudne tematy z pogranicza nauki, ale przedstawię kilka krótkich informacji.
Swoje wielorakie i dobroczynne działanie lukrecja zawdzięcza saponinom, flawonoidom i triterpenom ( nazwy te oznaczają organiczne związki chemiczne). To one sprawiają, że ma ona właściwości antyalergiczne, antybakteryjne, przeciwgrzybicze i antywirusowe.
Dowiedziono, że korzeń lukrecji posiada silne właściwości łagodzenia podrażnień, stanów zapalnych skóry i swędzenia. Radzi sobie nawet z objawami alergii skórnej i atopowym zapaleniem skóry.
Ponadto zatrzymuje wodę w skórze, dzięki czemu działa na nią kojąco i nawilżająco. Zawarte w lukrecji związki organiczne niszczą działanie wolnych rodników.

Udowodniono też, że hamuje aktywność tyrozynazy, enzymu, który przyczynia się do tworzenia brązowego barwnika skóry, co jest przyczyną jej przebarwień. To zapowiada coraz powszechniejsze stosowanie wyciągu z korzenia lukrecji.

Maria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz