Social Icons

facebook

sobota, 29 listopada 2014

Czy mydło to mydło ?

Okazuje się, że nie. Prawdziwe mydło powstaje z ługu oraz tłuszczów roślinnych lub zwierzęcych. Dziś dostępne chyba już tylko w sklepach z naturalnymi kosmetykami. Nie zawiera też konserwantów. To co kupujemy w sklepach to syndety. Podaje się, że syndet zawiera najwyżej 10% naturalnego mydła, reszta to składniki syntetyczne .Istnieje jeszcze trzeci rodzaj środka myjącego combo. Jest to mieszanina mydła i syndetu. Jego cechą jest to, że ma duże właściwości pieniące.

Dlaczego wszystkie te produkty myją?

W zetknięciu z wodą każdy z tych produktów tworzy emulsję, a istniejące w niej micele wnikają w głąb nierozpuszczalnego w wodzie brudu i wciągają go do swego wnętrza.
Na stronach z kosmetykami naturalnymi i produktami do ich przygotowania są również składniki i receptury opisujące jak zrobić samemu mydło naturalne. Wiele razy miałam na to ochotę, ale barierę stanowił jeden składnik- ług. Jest to substancja żrąca i w obchodzeniu się z nią trzeba zachowań daleko idącą ostrożność, szczególnie tam gdzie są dzieci i zwierzęta. Natomiast jeśli ktoś ma osobne pomieszczenie, nikomu nie zagrażające, to warto spróbować.
Maria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz