Social Icons

facebook

środa, 24 września 2014

Lecytyna

Postanowiłam napisać krótki artykuł o lecytynie, ponieważ przez kilka ostatnich miesięcy stosowałam ją jako emulgator w swoich kremach. No i niestety mimo wielu prób i różnych kombinacji, tylko raz udało mi się uzyskać postać stałą,  zrobionego przeze mnie kremu. W pozostałych przypadkach otrzymywałam kremy i balsamy, gdzie faza tłuszczowa i wodna oddzielały się od siebie. Jedynym wyjściem było dodanie gumy ksantanowej lub dużej ilości tłuszczów stałych ( masło shea, masło kakaowe).
Muszę natomiast po czasie przyznać, że cera przy stosowaniu kremu z lecytyną stała się gładsza, bardziej delikatna i odżywiona. Czym więc jest lecytyna?
Lecytyny to grupa organicznych związków chemicznych należących do fosfolipidów (związki należące do lipidów- ważny składnik komórek roślinnych i zwierzęcych).
Lecytyny wchodzą w skład błony komórkowej człowieka oraz są naturalnym składnikiem naszej skóry. To sprawia, że stosowanie kosmetyków zawierających lecytynę jest całkowicie bezpieczne.
Surowcem do produkcji lecytyny są takie rośliny oleiste jak: soja, rzepak, słonecznik. Przy zakupie lecytyny należy zwrócić uwagę, aby pochodziła z roślin niemodyfikowanych genetycznie. Standardowa lecytyna jest brązową substancją o lepkiej, plastycznej konsystencji.
W kosmetyce stosowana jako emulgator, czyli substancja do łączenia wody i tłuszczu, tworzy emulsje typu W/O ( woda w oleju). Jest składnikiem kremów, balsamów, maseczek do twarzy i środków do pielęgnacji włosów. Posiada wiele walorów: nawilża i ułatwia wchłanianie substancji aktywnych zawartych w preparatach kosmetycznych. Jest bardzo aktywna w połączeniu z białkami. Pobudza regenerację komórek naskórka. Hamuje przetłuszczanie się skóry głowy i włosów. Ponieważ ma zdolność wygładzania zmarszczek i zapobiegania powstawaniu nowych, jest składnikiem preparatów opóźniających starzenie się skóry. Stosowanie lecytyn powoduje, że skóra staje się zdrowsza, gładsza, bardziej napięta i elastyczna.
Chociaż preparaty kosmetyczne z lecytyną nadają się do pielęgnacji każdego rodzaju cery, to jednak dzięki wspomnianym wcześniej właściwościom lecytyny zalecane są szczególnie osobom posiadającym suchą skórę i osobom, które mają zniszczone włosy.

Maria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz