Social Icons

facebook

niedziela, 24 sierpnia 2014

Oliwa i oleje w naszej kuchni

Informacje, którymi chcę się z Wami podzielić zaczerpnęłam z artykułu Pani Moniki Kucia z tygodnika „Uważam Rze” nr 37 z 30 lipca- 5 sierpnia 2012. Postanowiłam umieścić je na naszym blogu, bo sądzę
 ( sama mam z tym kłopot), że wiele osób nie wie jakiej oliwy i olejów używać i do czego.
Najlepszej jakości oliwa z oliwek produkowana jest w Toskanii, ale i te pochodzące z Hiszpanii, Francji i Grecji również są bardzo wartościowe. Często na etykietach widzimy napis „ extra vergine”. Oliwie przyznany zostaje ten znak jakości, jeśli jest ona tłoczona mechanicznie przy użyciu kamiennych żaren, bez dodawania substancji chemicznych, w temperaturze niższej niż 27 stopni Celsjusza i w pierwszej dobie po zbiorze oliwek.
Dowiadujemy się, że najbardziej wartościowa jest oliwa wytworzona z oliwek zebranych przed ich dojrzewaniem. Możemy to rozpoznać po pieczeniu w ustach w momencie degustacji. Dlaczego jest taka dobra? Ponieważ posiada najniższy poziom kwasowości, obfituje w polifenole, które obniżają poziom wolnych rodników ( to chroni nasze serce ), a poza tym doskonale poprawia smak potraw. Takiej oliwy używa się wyłącznie na zimno.
Inne oliwy możemy stosować do smażenia i duszenia, bo jej temperatura palenia wynosi 180 stopni Celsjusza.
„Oliwą północy” nazywa się olej rzepakowy tłoczony na zimno. Jest on źródłem witaminy A, E, D3 i K. Ponadto zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT, szczególnie kwas oleinowy, linolowy( omega 6) i linolenowy( omega 3). Olej ten znakomicie nadaje się do pieczenia, duszenia i smażenia warzyw na krótko. Warty polecenia jest olej rzepakowy z Góry św. Wawrzyńca. Wytwarza się go z odmian rzepaku, które nie są modyfikowane genetycznie i uprawiane są w pobliżu Rezerwatu Przyrody w Dolinie Dolnej Wisły. Ten olej tłoczony jest mechanicznie, bez środków chemicznych i bez użycia wysokich temperatur. Użyty do smażenia szybko osiąga wysoką temperaturę, łatwo ocieka, przez co potrawy nie są tłuste. Możemy go tez używać do surówek, sałatek i sosów sałatkowych, ponieważ chroni zawartą w warzywach witaminę C i B przed działaniem światła i powietrza.
Warto wiedzieć, że olej rzepakowy rafinowany nie jest zdrowy. Dla jego uzyskania nasiona rzepaku tłoczy się w wysokich temperaturach ( co niszczy wszystkie cenne składniki ), przy użyciu np. benzyny ekstrakcyjnej, heksanu lub ługu sodowego. Takiego oleju należy unikać.

W następnych postach omówię inne oleje, może jeszcze nie tak rozpowszechnione, a szkoda, bo są one źródłem wielu cennych składników dobrych dla naszego zdrowia.

Maria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz