Social Icons

facebook

poniedziałek, 24 marca 2014

Żelazo

Żelazo, jak wszyscy wiemy, stanowi zasadniczy element budowy czerwonych krwinek. Wyzwala się ono podczas ich rozpadu i jest natychmiast wykorzystywane do budowy nowych komórek krwi.
Zbierając materiał do dzisiejszego artykułu znalazłam bardzo ciekawą informację, mianowicie, że brak żelaza powoduje rozdwajanie włosów. Sprawia też, że są one wtedy łamliwe i słabe. Dlatego, aby dostarczyć naszemu organizmowi tego tak potrzebnego pierwiastka, należy łączyć w diecie produkty zwierzęce z roślinnymi, gdyż zawarta w tych ostatnich witamina C pomaga w przyswajaniu żelaza.
Bardzo bogata w żelazo jest melasa- uboczny produkt produkcji cukru, pokrzywa, wątroba zwierzęca, suszone śliwki, drożdże piwne czy szpinak.
Picie świeżego soku z pokrzywy jest sposobem na dostarczenie naszemu organizmowi łatwo przyswajalnego żelaza, ale również miedzi, witamin: K, C, E, witamin z grupy B i karotenu.

W zaleceniach medycyny ludowej możemy znaleźć przepis na sok ze świeżej pokrzywy. Robimy go z liści i łodygi tej rośliny zebranej przed kwitnieniem. Dokładnie ją myjemy, miksujemy, dodając nieco wody lub przepuszczamy przez maszynkę i odcedzamy sok. Podobno nie jest smaczny, więc można dodać trochę miodu. Należy pić po 3 łyżki dziennie. Ze względu na dużą ilość żelaza powinno się go pić małymi łyczkami, bo może powodować mdłości.

Maria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz