Social Icons

facebook

środa, 12 marca 2014

FENOKSYETANOL - popularny, ale niezwykle szkodliwyPostanowiłam napisać ten artykuł ponieważ fenoksyetanol opisany poniżej wchodzi w skład wielu kosmetyków rekomendowanych jako absolutnie naturalne i posiadające odpowiednie certyfikaty. Zauważyłam też, że niektóre półprodukty kosmetyczne są konserwowane fenoksyetanolem. Co prawda nie tak dawno umieściłyśmy listę szkodliwych związków, które stosowane są w powszechnie występujących na rynku kosmetykach, ale zastosowanie fenoksyetanolu w kosmetykach naturalnych wywołało moje zdziwienie, a wręcz oburzenie.


Fenoksyetanol, C8H10O2, C6H5OC2H4OH jest związkiem o silnych właściwościach antyseptycznych i przeciwbakteryjnych. Pełni rolę konserwantu kosmetyków, leków oraz szczepionek. Ma postać bezbarwnej cieczy.
Niestety nie jest to substancja bezpieczna. Może poważnie podrażnić oczy. U osób o wrażliwej skórze wywołuje świąd i ostry stan zapalny skóry z wypryskiem.
Jeśli przedostanie się do płuc, wywołuje uszkodzenie nabłonków, atak duszności, nieżyt i kichanie albo kaszel. Wchłania się w skórę i przy długim stosowaniu działa mutagennie, gametotoksycznie (uszkadza komórki płciowe), neurotoksycznie ( uszkadza układ nerwowy ), oftalmotoksycznie ( uszkadza wzrok ), teratogennie oraz embriotoksycznie ( uszkadza płód na każdym etapie jego rozwoju).
Kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące nie powinny stosować kosmetyków zawierających fenoksyetanol, ponieważ może on spowodować ciężkie uszkodzenia płodu (wady rozwojowe). Związek ten przenika również do mleka działając neurotoksycznie na noworodka.
Fenoksyetanol hamuje układ immunologiczny. Długotrwale stosowany na skórę może spowodować zahamowanie odporności miejscowej na zakażenia.
W razie zażycia wywołuje uszkodzenie i martwicę nerek, uszkodzenie serca, wątroby i układu nerwowego.

Maria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz