Social Icons

facebook

niedziela, 31 sierpnia 2014

Oliwa i oleje w naszej kuchni - cz. III

Olej z nasion maku nadaje się do sałatek ( dodaje im wyjątkowego smaku ) i pieczenia ciast.
Zawiera kwas linolowy ( omega - 6) i kwas oleinowy ( omega -9). Cechuje się też dużą zawartością witaminy E i kwasu palmitynowego.

Olej z pestek styryjskiej dyni olejowej jest ciemnozielony z czerwonymi refleksami. Olej ten ma orzechowy smak i intensywny zapach. Uzyskuje się go z dyni, która od ponad 100 lat poprzez naturalną mutację nie tworzy skorupek wokół pestek. Wart jest polecenia, ze względu na dużą zawartość kwasu linolowego ( jest to kwas z grupy omega - 6 ), tokoferoli i antyoksydantów. Jest lekkostrawny, z powodu korzystnej kombinacji nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dodany do lodów waniliowych smakuje jak sos orzechowy.

Olej z miąższu owoców awokado ma jasnozielony kolor. Posiada wysoką temperaturę dymienia( 220 stopni Celsjusza) i dlatego doskonale nadaje się do smażenia ryb, drobiu i warzyw w głębokim tłuszczu. Stosowany na zimno może być podstawą sosów do sałatek.
W kosmetyce polecany jest szczególnie dla cery dojrzałej. Ma właściwości wygładzające i natłuszczające.

Olej z canoli i owoców z czerwonej palmy z Malezji ma dużo prowitaminy A, witaminy E i B, kwasów omega-3 i omega- 6, likopenu i koenzymu Q10.


Olej z palmy kokosowej ma jedną z najwyższych temperatur spalania, dlatego nadaje się do smażenia na głębokim tłuszczu.

Maria

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz