Social Icons

facebook

wtorek, 27 sierpnia 2013

RESWERATROL – przełomowe odkrycie Radykalny środek w walce ze starzeniem się skóry


rdest japoński
Nagroda Nobla  w grudniu 2009 roku w dziadzinie medycyny i fizjologii została przyznana za odkrycie działania enzymu telomeraza na telomery. Zbadano w jaki sposób, chromosom   (chromosomy to najważniejszy składnik jądra komórki roślinnej i zwierzęcej, tworzony przez cząsteczki DNA, RNA i białka ) jest chroniony przez telomer i enzym telomeraza. Pozwólcie mi wyjaśnić, co to jest telomer i telomeraza. Telomer to fragment powtarzającego się łańcucha DNA na końcu chromosomów. Za każdym razem, kiedy komórki się dzielą ( a dzielą się wielokrotnie w ciągu naszego życia) telomer staje się coraz krótszy, aż w końcu zanika, a komórka umiera. Stąd komórki z krótszym telomerem są słabsze i ulegają procesowi starzenia, a z nimi cały nasz organizm. Tak więc sekret jak powstrzymać komórki przed starzeniem, to utrzymanie pierwotnej długości telomeru. Telomery są więc czymś w rodzaju wstrzymywaczy czasu dla naszego DNA.
Jest słusznym zadać sobie pytanie: w jaki sposób możemy utrzymać właściwą długość telomerów lub nawet  je przedłużyć? Zgodnie z tym, o czym mówiliśmy wcześniej, kiedy uda nam się utrzymać taką samą długość telomerów możemy powstrzymać proces starzenia, a jeśli będziemy przedłużać je, możemy odwrócić proces starzenia nawet o 30%. W komórce długość telomeru jest kontrolowana przez obecność enzymu- telomeraza. Ilość tego enzymu   ulega niestety zmniejszeniu w ciągu naszego życia.
Naukowcy zaczęli więc poszukiwać czegoś, co będzie aktywować produkcję telomerazy, a tym samym spowoduje zatrzymanie skracania się telomerów. Firma Geron odkryła enzym TA-65, który jest aktywatorem telomerazy. Dokładniej mówiąc enzym TA-65 uruchamia gen, który aktywuje enzym-telomeraza. Oryginalny TA-65 jest opatentowany, bardzo kosztowny i trudny do uzyskania w obecnym czasie. Prowadzonych jest stąd wiele badań w środowiskach naukowych w celu poszukiwania środka o podobnym działaniu.
Odkryto, że RESWERATROL potrafi aktywować enzym telomeraza, który odbudowuje telomery.RESWERATROL to polifenol ( związek chemiczny), który można znależć w skórkach czerwonych winogron, rdeście japońskim, jagodach, borówkach, żurawinach, orzeszkach ziemnych, ciemnej czekoladzie, herbacie i oczywiście w czerwonym winie.
Na rynku produkuje się obecnie wiele rodzajów  resweratrolu, ale tylko niewiele z nich jest naprawdę skutecznych. Jego niezwykłe działanie na nasze zdrowie ma miejsce tylko wtedy, kiedy  zawiera on trans-resweratrol  .
Starzenie się skóry rozpoczyna się najpierw na poziomie komórkowym i genetycznym (DNA), z czasem efekty te stają się coraz bardziej widoczne zewnętrznie w postaci zmarszczek, bruzd i wysuszonej skóry.
 
Resweratrol spowalnia trzy istotne mechanizmy starzenia się skóry:
1 - Resweratrol aktywując działanie enzymów antyaging zwanych sirtuinami, spowalnia proces starzenia na poziomie genetycznym. Sirtuiny przekazują sygnały do każdej komórki naszego ciała powodując całkowitą redukcję efektów starzenia. Opóżnia to proces umierania komórek, a nasze ciało zyskuje czas na naprawę zniszczonego DNA, bo to ono właśnie prowadzi nas do kresu naszego życia.
2 - Resweratrol działa hamująco na drugi mechanizm przyczyniający się do przedwczesnego pogorszenia wyglądu skóry - glikację. Glikacja to proces niszczenia białek podporowych skóry - kolagenu i elastyny przez cukry ( kolagen- białko włókienkowe zapewnia wytrzymałość na rozciąganie; elastyna-rodzaj białka pozwalający skórze rozciągać się i kurczyć ). Dzięki działaniu antyglikacyjnemu, resweratrol chroni włókna kolagenu i elastyny przed destrukcją.
3 - Resweratrol to jeden z najsilniejszych antyoksydantów, czyli składników, które wspomagają walkę z wolnymi rodnikami (  starzenie się pod wpływem wolnych rodników).

Dobroczynne działanie resweratrolu:
> Przedłuża życie komórek skóry aktywując działanie genów zwanych sirtuinami. Komórki skóry stają się młodsze i mają  większą zdolnościach do odnowy oraz regeneracji uszkodzeń.
> Zmniejsza ilość i głębokość istniejących już zmarszczek, w tym zmarszczek mimicznych twarzy i tzw. kurzych łapek.
> Poprawia stopień nawilżenia skóry i jej strukturę, wpływając na produkcję glikozaminoglikanów ( czynniki odpowiedzialne za właściwe nawodnienie głębszych warstw skóry).
> Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny ( białka podporowe skóry ) co poprawia elastyczność i jędrność skóry oraz chroni te białka przed  zniszczeniem.
> Posiada silne działanie antyoksydacyjne- zwalczające wolne rodniki.
> Zwiększa naturalną zdolność ochronną skóry w stosunku do promieniowania UVB. Następuje również poprawa procesów naprawczych skóry, która uległa już uszkodzeniu od nadmiernej dawki promieniowania słonecznego.
> Następuje pogrubienie skóry dzięki aktywacji podziału komórek.
> Działa przeciwzapalnie i łagodząco, przyspieszając proces gojenia i regeneracji.
> Zmniejsza zaczerwienienia i opuchnięcia, a także działa rozjaśniająco na przebarwienia i poprawia koloryt skóry.

Maria


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz